Zespół

The Blue Drags to kwartet bluesowy wykonujący szeroki repertuar od przedwojennych standardów bluesowo-jazzowych po chicagowski blues z elementami funku, soulu czy nawet bossa novy. Nasze koncerty przywołują klimat juke jointów amerykańskiego Południa, gdzie bawiono się i tańczono przy dźwiękach transowej, często improwizowanej muzyki, by zapomnieć o trudach i troskach życia codziennego. Inspiracji szukamy też w tańcu bluesowym, ruchach tancerzy i żywej interakcji z odbiorcą.

Łączy nas fascynacja bluesem, nowoorleańskim jazzem, swingiem i klasycznym soulem. Inspirują nas artyści tacy jak Muddy Waters, Howlin’ Wolf, John Lee Hooker, a także Aretha Franklin, Etta James, Ella Fitzgerald, czy Nina Simone. Nasza muzyka to powrót do korzeni bluesa, bogatego w różne wpływy muzyczne oraz idealnego do tańca.

Gramy ze sobą od listopada 2016 r. początkowo jako duet Witka i Sławka. Zaczęło się od ich występu na Fiesta Harmonica Festival w Stalowej Woli i wykonania przedwojennego standardu Blue Drag. W lutym 2017 r. zagraliśmy na imprezie tanecznej Valentine’s Blues, gdzie gościnnie zaśpiewała z nami Krystyna. Nasz wspólny występ został bardzo ciepło przyjęty przez uczestników festiwalu. Pełni pozytywnej energii postanowiliśmy kontynuować wspólne granie muzyki bluesowej, szczególnie na imprezach tanecznych. Jesienią 2017 r. do składu dołączył znany z najlepszych warszawskich jam sessions perkusista Jan Lipert, dzięki któremu brzmienie zespołu nabrało dodatkowego smaku i mocy.

Mimo stosunkowo krótkiego stażu zagraliśmy już na kilku festiwalach tańca bluesowego, m.in Bluesila (Litwa), Blues Meets Balboa (Lipsk, Niemcy), Bear Blues & Fusion Exchange (Berlin, Niemcy), Open Blues w Piotrowicach Nyskich oraz Valentines Blues i Autumn Blues (Warszawa). Wystąpiliśmy też w ramach cyklu Praski Blues w Centrum Promocji Kultury oraz cyklu Potańcówki na Grochowskiej organizowanego przez Sinfonia Varsovia w Warszawie. Organizowaliśmy też wiele własnych wydarzeń muzyczno-tanecznych w Warszawie, m.in. regularne potańcówki w klubie Local na Mokotowie, Restaurante Bunuel czy W Oparach Absurdu.

Rok 2019 jest dla nas szczególny: na przełomie sierpnia/września nastąpi premiera naszej debiutanckiej płyty pt. Draggin’, a 12 października zagraliśmy w Katowicach na Dużej Scenie Rawa Blues Festival obok gwiazd muzyki bluesowej z Polski i z zagranicy. Był to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie!

The Blue Drags tworzą:

Christine and The Blue Drags Blues Krystyna Ostrowska Katarzyna Wilgos – edukację muzyczną rozpoczęła od nauki gry na skrzypcach, jednak zawsze czuła wielką pasję do śpiewu dlatego w 2015 roku ukończyła wydział wokalistyki estradowej ZPSM II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pierwsze kroki na scenie stawiała już jako sześciolatka, a do najważniejszych zalicza udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” u boku Michała Hohmana, rolę w spektaklu „Leśmian” w Warszawskim Teatrze Scena, oraz chórki Ifi Ude w konkursie Piosenki Eurowizji. Dodatkowo ma na koncie drobne role dubbingowe, oraz prowadzi zajęcia z emisji głosu.
Christine and The Blue Drags Blues Witek Bielski Witold „Little Boogie Slim” Bielski – uzdolniony muzyk i wokalista bluesowy. Jego głównym instrumentem jest fortepian, ale równie świetnie radzi sobie na gitarze, perkusji czy harmonijce. Regularnie występował w renomowanym warszawskim klubie jazzowym Tygmont w duecie Chicago Blues Revue z harmonijkarzem Antkiem „Kursonem” Kurkiem. Brał udział w licznych festiwalach i konkursach, w tym International Blues Challenge (USA), Jesień z Bluesem, Lauba Pełno Bluesa i Jimiway Blues Festiwal. Występował również gościnnie z wieloma artystami polskimi i zagranicznymi, w tym: Howard Levy, Greg Zlap, Sebi Lee, Marek Wojtowicz i J.J. Band. Można go usłyszeć również w aranżacjach solowych m.in. w klubie Weles.
Christine and The Blue Drags Blues Sławomir Nowodworski Nathan Williams – Gra na trąbce od 9 roku życia, jazzu i gry na pianinie uczył się od kiedy skończył 11 lat.
Pochodzi z Denver w stanie Colorado, studiował na Friends University w Wichita w Kansas, a stamtąd przyjechał do Warszawy. Występował na scenach różnych jazzowych festiwali, w Ameryce Północnej i Europie, a zanim trafił do Polski w wielu klubach jazzowych w Bostonie, Nowym Jorku, Dallas, Cleveland, Denver i Wichita.
Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień od m.in. The University of North Texas Jazz Festival, Boys and Girls Clubs of America, The National Foundation for the Advancement in the Arts (NFAA) I Białego Domu.
Christine and The Blue Drags Blues Jan Lipert Jan Lipert – Człowiek orkiestra. Gra na perkusji od ponad 40 lat. Wszechstronny muzyk, który grał z wieloma big bandami w latach 80 i 90-tych. Jego pasja i talent zaowocowały występami z wieloma zespołach rockowych, bluesowych i tanecznych, podczas różnych festiwali krajowych i zagranicznych. Grał w cyrkach i na promach. Z grupą Life Style Country Band supportował Emmylou Harris na festiwalu countrowym w Sopocie. Obecnie współpracuje również z Michałem Szczerbcem, zespołem Jedenu oraz big bandem S-Band. Regularnie gra na Harenda Blues Session, Soczewa Blues Session oraz innych warszawskich imprezach muzycznych.

Byli członkowie:

Christine and The Blue Drags Blues Krystyna Ostrowska Krystyna „Christine” Ostrowska – wokalistka. Zakochana w swingu od swojej pierwszej lekcji tańca. Najlepiej czuje się jednak w bluesie i chętnie dzieli się swoją pasją prowadząc lekcje wprowadzające przed koncertami zespołu. Pełna rytmiczności, co sprawia, że to muzyka nie tylko do słuchania, ale również, a może przede wszystkim do tańczenia. Cały czas poszukuje swojej oryginalnej barwy inspirując się przy tym twórczością najwybitniejszych wokalistek jazzowych (Aretha Franklin, Etta James, Ella Fitzgerald, Nina Simone…).
Christine and The Blue Drags Blues Sławomir Nowodworski Sławomir „HarpSlav” Nowodworski – wszechstronny harmonijkarz, uczeń legend polskiej harmonijki – Sławka Wierzcholskiego i Bartosza Łęczyckiego, a także francuskiego wirtuoza Jean Jacquesa Milteau, z którym w 2006 r. zagrał gościnnie podczas koncertu w Filharmonii Lubelskiej. Laureat różnych konkursów harmonijkowych. Wystąpił na kilku edycjach festiwalu Harmonica Bridge w Bydgoszczy i Toruniu (m.in. z Free Blues Band, Łukaszem Jemiołą i Nocną Zmianą Bluesa), a także na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (w zespole Łukasza Jemioły). Uczestniczył też w warsztatach Magda Piskorczyk Masterclass ukoronowanych nagraniem płyty z tą gwiazdą polskiego bluesa.